aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. policja Kamienna Góra

Kierujący zarówno znajdujący się pod wpływem alkoholu jak i narkotyków stanowią olbrzymie zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Kamiennogórscy policjanci przypominają, że prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków jest przestępstwem, za które grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności!

 

Policyjny narkotest jest w stanie wykryć marihuanę do 14 dni, w przypadku amfetaminy i heroiny do 6 dni, kokainy i LSD do 4 dni. Z każdym rokiem rośnie liczba kierujących prowadzących swoje samochody, znajdując się pod wpływem narkotyków.

Dzisiejszej nocy, tuż po godzinie 02:00 kamiennogórscy policjanci z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego zatrzymali na terenie Kamiennej Góry 31 – letniego kierowcę Skody Octavia, który wraz dwojgiem pasażerów jechał ulicami miasta. Jak wskazał tester, mężczyzna znajdował się pod wpływem amfetaminy lub metamfetaminy. W związku z powyższym 31 – latkowi pobrano również krew do dalszych badań pod kątem obecności środków psychotropowych. Jeśli wyniki jego badań potwierdzą, że prowadził on auto, znajdując się pod działaniem narkotyków, mężczyzna usłyszy zarzut. Ustawodawca przewidział za ten czyn do 2 lat pozbawienia wolności. Na chwilę obecną 31 – latek utracił swoje prawo jazdy, a jego auto zostało przekazane osobie wskazanej przez kierowcę.

Uważana przez niektórych za zupełnie niewinną marihuana zniekształca docierające do mózgu sygnały wzrokowe i słuchowe. Osoba pod jej wpływem bardzo szybko może zmieniać nastroje od euforii po zobojętnienie, co może prowadzić do podejmowania nierozsądnych decyzji.

Amfetamina na pozór działa pobudzająco — jak silny napój energetyczny. Kłopot jednak w tym, że kierowca może skupiać się na mało znaczących szczegółach (np. ubiorze przechodniów), a pomijać te bodźce, które mają w danej chwili największe znaczenie (np. kolor światła palącego się na sygnalizacji). Kierowcom pod wpływem amfetaminy zdarza się również wykonywanie zbędnych manewrów.

Kokaina również może doprowadzić do wręcz fotograficznego postrzegania niektórych szczegółów przy jednoczesnym pominięciu innych.

asp. Paulina Basta
KPP Kamienna Góra

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA