aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Źródło: pixabay.com

Podłoga wykonana z naturalnego drewna to z pewnością marzenie bardzo wielu osób. Jednak bardzo często zapał ten obniża się wtedy, kiedy zapoznamy się z kosztem jej wykonania. Musimy jednak pamiętać o tym, że z punktu widzenia przeznaczonych na nią pieniędzy warto wziąć pod uwagę to, że to tak naprawdę jedyna opcja na podłogę, którą można później poddawać renowacji. A jak wiadomo – renowacja wydłuża żywotność takiego rozwiązania. Jednak musimy zastanowić się, czy warto zdecydować się na cyklinowanie podłóg, kiedy nasza posadzka jest już uszkodzona, czy też konieczne będzie ułożenie podłogi od nowa. Jak to zatem sprawdzić? Podpowiemy wam w dalszej części naszego tekstu.

Co trzeba wiedzieć o cyklinowaniu?

Zanim zdecydujemy się na te renowacje, powinniśmy zacząć od tego, czym w ogóle jest cyklinowanie podłóg. Na początek wspomnimy o tym, że możliwe jest ono tylko i wyłącznie do wykonania na drewnianej posadzce, dlatego jeżeli posiadamy na przykład panele laminowane, rozwiązanie to w ogóle nie wchodzi w grę. Z informacji wstępnych zaznaczymy również to, że cyklinowanie nie zawsze wygląda tak samo i nie przebiega w takim samym zakresie. Więcej razy będziemy mogli cyklinować deski jednorodne, a w przypadku paneli podłogowych drewnianych, których wierzchnia warstwa jest znacznie cieńsza, możliwe będzie dokonanie maksymalnie dwóch zabiegów renowacyjnych. W praktyce cyklinowanie podłóg polega na zdarciu wierzchniej warstwy uszkodzonych desek łącznie z ich zabezpieczeniem. W tym celu używa się cykliniarki. Potem drewno jest ponownie szlifowane, wygładzone i zabezpieczone odpowiednim lakierem lub olejem.

Kiedy warto cyklinować parkiet?

Jak widać, cyklinowanie podłóg jest zabiegiem dość prostym do zrealizowania, ale wymaga ono specjalistycznego sprzętu oraz odpowiedniego przygotowania. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście skorzystanie z pomocy fachowców, którzy doskonale oceniają stan naszej podłogi, a także wszelkich renowacji dokonają sprawnie i bez ryzyka uszkodzenia drewna. Musimy jednak wspomnieć o tym, że nie należy odwlekać tego zabiegu, jeżeli zauważymy, że nasza drewniana podłoga wygląda już na zniszczoną. Opóźnianie tego może doprowadzić do niezbyt zadowalających efektów naprawy. Specjaliści zalecają, by cyklinowanie wykonywać co około 10 – 12 lat, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że po dokonaniu renowacji nasza podłoga znów będzie prezentowała się doskonale. Warto wiedzieć o tym, że każdy rodzaj drewna na naszej podłodze możemy cyklinować. Jeżeli obawiamy się tego, że cyklinowanie może uszkodzić na przykład system ogrzewania podłogowego, wyjaśniamy – nie ma żadnego ryzyka, by renowacja drewnianej posadzki wpłynęła na jego skuteczność.

Oczywiście cyklinowanie podłóg jest zabiegiem zdecydowanie bardziej opłacalnym, niż konieczność zainwestowania w nową drewnianą podłogę.

Kiedy musimy zdecydować się na nową podłogę?

W związku z tym, że cyklinowanie podłóg polega na zeszlifowaniu wierzchniej warstwy zabezpieczającej naszą posadzkę oraz minimalnej grubości desek, musimy mieć świadomość tego, że posiada ona również pewne granice. Niekiedy deski mogą okazać się zbyt cienkie, albo z kolei będą zbyt zniszczone lub napęczniałe w wyniku wilgoci, co uniemożliwi ich renowację przy użyciu cykliniarki. W takim wypadku konieczne będzie zdecydowanie się na układanie nowej podłogi. Wybór rozwiązań na naszą posadzkę jest bardzo duży, dlatego też z pewnością uda się znaleźć rozwiązanie, które sprosta naszym oczekiwaniom. Jednak należy pamiętać, że jeżeli mamy taką możliwość, by poddać naszą drewnianą podłogę renowacji, z pewnością warto się na to zdecydować.

Podsumowanie

Oczywiście zabieg cyklinowania podłóg możemy wykonać samodzielnie, jednak konieczne do tego będzie wypożyczenie cykliniarki. Należy również pamiętać o tym, by zadbać o szlifowanie listew przypodłogowych oraz miejsc narożnych i trudnodostępnych. Jeżeli jednak zależy nam na tym, by nasza podłoga została poddana renowacji w sposób doskonały, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonego zespołu fachowców, którzy oceniają stan naszej podłogi i dokonują cyklinowania w takiej formie, jaka będzie najlepsza dla naszej posadzki.

REKLAMA