aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

#W pełni sprawniChoć coraz częściej spotykamy pracujące osoby z niepełnosprawnościami, to wciąż nie jest to powszechne. Bo niepełnosprawność to bariera trudna do pokonania dla pracodawców i nas ? klientów obsługiwanych przez osoby z niepełnosprawnościami. Uczestnicy kampanii #W pełni sprawni pracownicy pokazali, że nie ma czego się bać!

#W pełni sprawniW Wałbrzychu brakowało miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Długa walka o taką przestrzeń została wygrana ? dzisiaj ZAZ ?Victoria? świetnie sobie radzi, a tym samym jego pracownicy. Owoce ich pracy to m.in. wydruki reklam na wałbrzyskich ulicach. ?Victoria? to nie tylko zatrudnienie i praca, ale także szansa na rehabilitację ruchową na sprzęcie, którego brakuje w niejednym ośrodku zdrowia.

#W pełni sprawniAgnieszka jest bardzo wytrwałą i dzielną osobą ? żeby dojechać na czas do wrocławskiej IKEI codziennie wstaje o trzeciej w nocy. Zmianę zaczyna o szóstej. Mimo że męczą ją wczesne pobudki, to bardzo lubi swoją pracę.

#W pełni sprawniNajtrudniejsze jest uświadomienie, że niepełnosprawność nie przekreśla możliwości zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Namówienie do podjęcia próby funkcjonowania w społeczeństwie, wyjście spod opieki rodziców ? to rehabilitacja społeczna, czyli coś, czego uczą się podopieczni Zakładu Aktywności Zawodowej ?Nadzieja? w Wałbrzychu.

#W pełni sprawniŁukasz Łysik to 33-letni spełniony zawodowo, bardzo kontaktowy i rozmowny człowiek. Stwierdził, że choroba nie może go ograniczyć i wykluczyć z pracy oraz życia w społeczeństwie. Postanowił być niezależny i tak też się stało. Dzisiaj jest pracownikiem działu poligrafii w Zakładzie Aktywności Zawodowej ?Victoria? w Wałbrzychu.

#W pełni sprawniEwa Kaczmarczyk ma znaczny stopień niepełnosprawności ? niedowład kończyn. Na co dzień porusza się o kulach i jeździ na skuterze inwalidzkim. Była zatrudniona w dwóch firmach, wyróżniała się dobrą organizacją, a także zaradnością. Dzisiaj nie ma pracy i otwarcie mówi o tym, że osobom z niepełnosprawnościami nie jest łatwo znaleźć pracodawcę.

#W pełni sprawniIwona już prawie trzy lata pracuje w Zakładzie Aktywności Zawodowej ?Victoria? w Wałbrzychu. Jest jej tam naprawdę dobrze, nie narzeka. Ale jej marzeniem jest kolejny krok na zawodowej ścieżce ? wyjście na otwarty rynek pracy.

#W pełni sprawniWałbrzyski Dompol był zakładem pracy chronionej. Po kilku latach firma zrezygnowała z takiego wsparcia, nadal jednak zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami, bo dobrze wypełniają swoje obowiązki, mają doświadczenie zawodowe i trudno znaleźć lepszego pracownika.

#W pełni sprawniCzasem niepełnosprawność pozwala na obejmowanie samodzielnych stanowisk. Tak też się stało w przypadku Kasi, która już od dwóch lat pracuje w jednym z wałbrzyskim hipermarketów. Praca jest dla niej czymś ważnym, dzięki niej czuje, że jest niezależna.

#W pełni sprawniEdyta Adamska ma 38 lat, ale praca w kawiarni ?Tarta Bułka? w Szczawnie-Zdroju to jej pierwsze zatrudnienie. Dla Justyny Młynarskiej, która wraz z siostrą Anną Starczukowską prowadzi kawiarnię, to już druga osoba z niepełnosprawnością w zespole. I jak zapowiadają siostry ? będzie ich więcej.

REKLAMA