aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. Krzysztof Mróz

W piątek w siedzibie Urzędu Gminy Kamienna Góra odbyło się uroczyste podpisanie deklaracji współpracy dotyczącej profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

 

Sygnatariuszami umowy byli wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski i Wójt Gminy Kamienna Góra Patryk Straus. „Ten program jest sygnałem, że pomimo pandemii, nie zapominamy o chorobach onkologicznych. Stąd nasza inicjatywa, która pozwala na wykrycie zagrożenia nowotworem już na wczesnym stadium rozwoju. W ramach programu przekazaliśmy bezpłatnie do urzędu gminy 100 testów na obecność krwi utajonej w kale. Nieprawidłowy wynik testu daje podstawy do skierowania na bardziej inwazyjne badania.” - mówił wicemarszałek M. Krzyżanowski. „Rak jelita grubego to jeden z najgroźniejszych nowotworów, dlatego jest niezmierne ważne, żeby wykrywać go jak najwcześniej. Chciałem podziękować Panu Marszałkowi za inicjatywę, a władzom samorządowym za wysiłek i trud organizacji tego przedsięwzięcia na terenie gminy. Zachęcam także pozostałe samorządy z regionu do dołączania do programu.” - powiedział obecny na uroczystości senator Krzysztof Mróz.

Wcześniej uczestnictwo w programie poprzez podpisanie podobnej deklaracji potwierdziły m.in. samorządy w Męcince, Polkowicach, Bolkowie czy Mysłakowicach.

O programie pisaliśmy: Badania przesiewowe

fot. Krzysztof Mróz 

 

 

REKLAMA