Drukuj

fot. PTSM-JR

W dniu 21  października 2021 roku uczniowie klasy I c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na ciekawą lekcję zamkową pt. „Baśniowy Książ” do Zamku Książ w Wałbrzychu. Drugoklasiści uczestniczyli w „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Miejskiej Kamienna Góra” organizowanym dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra pod budynek bramny Zamku Książ uczestnicy wycieczki edukacyjno-przyrodniczej Żwawo skierowali się Dziedziniec Honorowy do Zamku Książ na spotkanie z przewodnikiem książańskim Anną Motyką, która zaprosiła pierwszoklasistów do sali edukacyjnej na III piętrze.  . Na początku XX wieku była ona jednym z prywatnych pomieszczeń synów księcia Jana Henryka XV Hochberga von Pless oraz jego żony Marii Teresy Olivii Cornwallis-West nazywanej księżną Daisy (ang. Stokrotka). W salce edukacyjnej, po spożyciu drugiego śniadania, uczestniczyli w pierwszej części bardzo ciekawej lekcji zamkowej „Baśniowy Książ” - interesującej prelekcji z prezentacją multimedialną, której celem było poznanie ponad 700-letniej historii Zamku Książ oraz jego mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem pochodzącej z Miśni rodziny Hochbergów. Słuchając opowiadania prowadzącej lekcję Anny Motyki i oglądając prezentację z licznymi dawnymi rycinami oraz zdjęciami dowiedzieli się, że zamek obronny, w latach 1288-1291, wzniósł Bolko I Surowy - książę świdnicko-jaworski, który zbudował wiele kamiennych zamków obronnych. Ostatnim „Panem na Książu” był jego wnuk Bolko II Mały (zm. 1368 r), który  był stryjem Anny Świdnickiej (1339-1362) królowej Czech (od 1353 r.). Po śmierci w 1392 r. księżnej Agnieszki, wdowy po Bolku II Małym zamek znalazł się w posiadaniu króla czeskiego Wacława IV Luksemburskiego. Od 1508 r. kiedy Zamek Książ wraz z przyległymi dobrami kupił Konrad von Hochberg, aż do 1941 r. pozostaje własnością rodu Hochbergów. Swoją funkcję obronną zamek utracił w okresie wojny trzydziestoletniej (1618-1648), a dzięki Hochbergom przechodzi liczne „metamorfozy”.- przebudowy i rozbudowy zamku oraz jego otoczenia.

Jedną z najbardziej znanych postaci Zamku Książ była żona księcia Jana Henryka XV – Maria Teresa Cornwalis West, zwana księżną Daisy (Stokrotką), która spędziła w nim 50 lat. Zawdzięczany jej ostatnią wielką przebudowę zamku, powstanie palmiarni, przebudowę zamkowych tarasów oraz sprowadzenie do Książa wielu cennych roślin, w tym różaneczników i azalii. Jej imieniem została również nazwana jedna z odmian róż – zwana różą księżnej Daisy, którą można zobaczyć w zamkowych ogrodach. W zamku, swoistym M-400, mieszkała w tym czasie 5-osobowa rodzina (Hochbergowie mieli trzech synów: Jana Henryka XVII, Aleksandra oraz Bolka. Dowiedzieli się także, że Hochbergowie byli trzecią najbogatszą rodziną w Niemczech, a szóstą w Europie. Usłyszeli również ciekawą legendę o zrabowanych przez rabusiów zamkowych skarbach. Rabusie podczas ucieczki w popłochu wbiegli na spróchniałą, drewnianą kładkę, która załamała się pod ich ciężarem, a złoto spoczęło na dnie rzeki Pełcznica.

Drugą, bardzo interesującą częścią lekcji zamkowej było baśniowe zwiedzenie przez nich najciekawszych barokowych reprezentacyjnych salonów. Rozpoczynając zwiedzanie wraz ze swoją przewodniczką zamek zobaczyli je jednym z korytarzy oszkloną makietę zamku Książ oraz wiszące na bocznych ścianach ilustracje prezentujące okres średniowieczny i współczesny. Następnie zobaczyli prywatne apartamenty Hochbergów – sypialnię, w której słuchając opowiadania przewodniczki dowiedzieli się jak w dobie braku łazienki, mieszkańcy zamku dbali o higienę osobistą,  oraz gabinet Jana Henryka XV. Tak rozpoczęła się niezwykła podróż do zamkowej krainy baśni i legend – pełnej dziecięcej radości, zabawy oraz magii. Podczas aktywnej „podróży w czasie” wspólnie z przewodniczką Anną Motyką - średniowieczną księżniczkę Annę Świdnicką, poznawali zamkowe dzieje oraz legendy. poszukując zaginionego skarbu i magicznej Książęcej Skały. Na jednym z korytarzy zobaczyli zdjęcie księżnej Daisy – jednej z najpiękniejszych kobiet epoki, która w talii miała tylko 56 cm, co  było skutkiem noszenia od wczesnej młodości gorsetu. Usłyszeli także historię 7-metrowego naszyjnika z pereł podarowanego przez męża, który był obarczony klątwą jednego z młodych poławiaczy pereł. Mimo bogactwa Hochbergów, księżnej Daisy brakowało wolności, miłości oraz zdrowia, która zmarła w 1943 r. dzień po swoich 70-tych urodzinach.

Natomiast w Sali Wystaw rozpoznawali prezentowane przez przewodniczkę mityczne stworzenia – Minotaura,  Gryfa oraz  Sfinksa. Na jednym z obrazów zobaczyli scenę z „Metamorfoz Owidiusza” z wyobrażeniem Pana ścigającego nimfę Syrinks, która uciekając przed nim zamieniła się w trzcinę. Pan postanowił zerwać roślinę i połączyć poszczególne łodygi o odpowiednich długościach woskiem. W ten sposób powstał instrument muzyczny – fletnia Pana - składającej się z szeregu drewnianych piszczałek. W Salonie Zielonym zobaczyli kominek z czerwonego marmuru, a w Sali Maksymiliana Pegaza na plafonie – mitologicznym malowidle Felixa Antoniego Scheffera wypatrywali Pegaza, boginię Atenę i Meduzę, a na kominkach rozpoznali sfinksy. Ponadto przez minutę wyznaczoną klepsydrą „księśżniczki Anny” zamienili się w kamienne posągi. Dowiedzieli się również, że w Sali znajdują się zielone pilastry, które wspólnie przeliczyli. Okazało się, że jest ich dwanaście i przestawiają poszczególne miesięce. Radość pierwszoklasistów była duża, bo w Sali Maksymiliana znaleziona została tajemnicza szkatułka z zaginionym skarbem, którym były puzzlle 12 znaków zodiaku oraz pocztówki z ilustracją zamku Książ, które wszystkim uczestnikom lekcji zamkowej wręczyła Anna Motyka zgodnie z miesięczną datą ich urodzenia. W Sali Maksymiliana, gdzie Hochbergowie witali gości, zrobili sobie wsplne zdjęcie z „księżniczką Anną Świdnicką”. Gry i zagadki na trasie zwiedzania poszerzały ich wiedzę o zamku rozwijając kreatywność i pozwalając odkryć potęgę wyobraźni. Kontynuując spacer z przewodniczką w Białym Salonie zobaczyli barokowy kominek z różowego marmuru, z którego weszli do Salonu Chińskiego.z barwnymi tapetami z motywem pawii uważanych w sztuce Bliskiego Wschodu za symbol nieśmiertelności. Następnie zatrzymali się w Salonie Gier dowiadując się, że jedną z najpopularniejszych gier n tymczasie była gra w kości. Przechodząc przez Salon Barokowy (Włoski) mogli zobaczyli Florę – boginię roślinności na drewnianym stropie. Na zakończenie zwiedzania dziedzictwa Hochbergów Anna Motyka poprowadziła ich do magicznej Książęcej Skały  - odkrytego fragmentu zamkowych skał, którego dotknięcie gwarantuje spełnienie pomyślanego życzenia, którego nikomu nie wolno było zdradzić. Nie było uczestnika wycieczki, który nie dotknąłby magiczne skalnej ściany, która dźwiękiem potwierdziła przyjęcie wszystkich życzeń. Przy magicznej Książęcej Skałce zrobili sobie ostatnie pamiątkowe zdjęcie z Anną  Motyką, a po pożegnaniu sią z nią zeszli do pomieszczenia ze straganami na drobne zakupy pamiątkarskie.

Po opuszczeniu straganów z pamiątkami oraz zrobieniu sobie klasowego zdjęcia z fasadę zamku w tle żwawo pomaszerowali na punkt widokowy na Skale Olbrzyma, z którego mogli zobaczyć południową fasadę ponad 700-letniego Zamku Książ w Wałbrzychu. Ze Skały Olbrzyma przechodząc przez jedną z bram wjazdowych podeszli do Mauzoleum Hochbergów, a następnie spacerując POMNIKOWĄ ALEJĄ LIP DROBNOLISTNYCH  dotarli do parkingu obok Stadniny Koni, skąd autokarem dojechali do ostatniego punktu swojej wycieczki – PALMIARNI, której budowa, w latach 1911-1914, zainicjowana przez księcia Jana Henryka XV pochłonęła astronomiczną sumę 7 milionów marek. Wnętrze tego zimowego ogrodu wyłożono tufem wulkanicznych z wulkanu Etna na Sycylii, z którego utworzono groty, wodospady oraz ściany z kieszeniami na rośliny. Zwiedzanie Palmiarni rozpoczęli od interesującej plenerowej wystawy – Dyniowy Zakątek, które jest gospodarstwem rodzinnym powstałym z miłości do dyni rodziny Staraków z Olszan, gdzie zachwyciły ich różnobarwne i różnokolorowe dynie. Następnie udali się do centralnego budynku Palmiarni z otaczającymi go jednokondygnacyjnymi oranżeriami, w których zwiedzili m.in. ciekawą wystawę drzewek Bonsai – egzotycznie wyglądających i niezwykle dekoracyjnych roślin, a także ciekawą roślinną kolekcję w sklepiku, w której część z nich postanowiła dokonać drobnych, roślinnych pamiątkarskich zakupów. Spacerując alejkami Palmiarni oprócz egzotycznych roślin ich wzrok przykuły żółwie, lemury (Tytus, Juliano i Olaf), pawie oraz papugi.

Bardzo miło spędzany czas mija szybko, więc po zjedzeniu „co nie co”  żwawo udali się na parking do oczekującego na nich autokaru PKS Kamienna Góra, którym  w wesołych nastrojach oraz pełni wrażeń z bardzo ciekawej lekcji zamkowej „Baśniowy Książ” oraz zwiedzenia Palmiarni powrócili do Kamiennej Góry, gdzie każdy uczestnik wycieczki otrzymał na pamiątkę przewodnik turystyczny „Zamek Książ”.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali Małgorzata Pawlikowska - wychowawczyni klasy, Katarzyna Piksa - rodzic oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego, instruktor Krajoznawstwa Regonu PTTK i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.