aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. UM Lubawka

Przyroda budzi się do życia a wraz z nią nasz polsko-czeski projekt o roślinach. Bociany już do nas przyleciały więc oficjalnie możemy potwierdzić wiosnę. Dzisiaj przedstawiamy najbliższe projektowe plany.


W listopadzie ubiegłego roku w ramach projektu odbyły się dwa spotkania zorganizowane przez naszego czeskiego partnera projektu - Szkołę Podstawową w Žacléřu, w których wzięła udział młodzież ze Szkoły Podstawowej w Miszkowicach. W tym roku działania odbędą się również po polskiej stronie, a najbliższe miesiące zapowiadają się naprawdę intensywnie:
- w kwietniu w szkole w Žacléřu, odbędą się działania laboratoryjne polegające na analizowaniu struktury i budowy roślin.
- na początku maja zaplanowano spotkanie w Miszkowicach. Z niecierpliwością czekamy aż pola zażółcą się mniszkami lekarskimi, bo to właśnie z nich młodzież ze Szkoły Poszwowej z Miszkowic oraz Szkoły Podstawowej z Žacléřa wspólnie będzie gotować syrop. Tym działaniem ukażemy leczniczą moc, która kryje się w bardzo popularnych i łatwo dostępnych roślinach.
- końcem maja odbędą się dwa działania warsztatowe. Pierwsza polsko-czeska grupa będzie tworzyć ceramiczny zielnik - zebrane wcześniej zioła i rośliny będziemy odciskać w glinie tworząc katalog roślin z naszych okolic. Druga grupa uczestników będzie poznawać tajniki nowoczesnej technologii podczas warsztatów druku 3D. Zestawiając dwa tak różne działania chcieliśmy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób możemy (oprócz tradycyjnego zielnika) katalogować naturę i jak bardzo zmieniła się technologia (wykorzystanie możliwości drukarki 3D np. w katalogowaniu i nauce o roślinach.)
- w maju i czerwcu raz jeszcze odbędzie się wizyta u naszych sąsiadów w Žacléřu. Jest to działanie zaplanowane przez naszego czeskiego partnera.
- szczególnie cieszymy się na czerwiec i wspólny wyjazd młodzieży z Polski i Czech do Centrum Informacji Karkonoskiego Parku Narodowego w Karpaczu. W Centrum będziemy zwiedzać Ogród Ziół i krzewów karkonoskich i Domek Laboranta. Poznamy fascynującą historię karkonoskich laborantów i zobaczymy na żywo ponad 100 gatunków roślin leczniczych Karkonoszy (!).
Projekt pn. Rośliny lecznicze pod Okrajem jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

REKLAMA